A kilogram of rice costs 2.05 dollar. What is the cost of 30 kg of the rice?
Matematika
ajaeii17
Pertanyaan
A kilogram of rice costs 2.05 dollar. What is the cost of 30 kg of the rice?
2 Jawaban
-
1. Jawaban eripane05
1 kg => 2,05 dollar
30kg => 30(2,05) dollar
=> 61,5 dollar -
2. Jawaban xtda
1 Kg=2.05 Dollar
30kg=..?
answer
30kg=30x2.05 Dollar
30kg=61.5 Dollar